3. 11. 2017 XV. Trienále českého ex libris Komentovaná prohlídka a workshop

XV. Trienále českého ex libris Komentovaná prohlídka a workshop

Od 9.00  do 14.00 hodin proběhne komentovaná prohlídka výstavy XV. Trienále českého ex libris Chrudim. Součástí akce je workshop na výrobu ex libris v technice leptu s výtvarníkem Ivo Křenem. Účastníci workshopu budou mít možnost si vyrobit vlastní ex libris či si je natisknout z již připravených štočků. Na workshop je třeba se předem objednat na e-mailové adrese Lenky Novákové:…

16. 6. 2017 – 29. 10. 2017 ZKUŠENOST EXILU. OSUDY EXULANTŮ Z ÚZEMÍ BÝVALÉHO RUSKÉHO IMPÉRIA V MEZIVÁLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU

ZKUŠENOST EXILU. OSUDY EXULANTŮ Z ÚZEMÍ BÝVALÉHO RUSKÉHO IMPÉRIA V MEZIVÁLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU

„Celá tvůrčí radost je pro mne v živém obcování s živými dušemi. A v Československu jsem pocítil, že toto obcování již dávno se uskutečnilo, a mně zbývá jen pokračovati v něm. Mám velké a blahosklonné posluchačstvo, jehož jsem pozbyl po ztrátě vlasti. Jako pro spisovatele, a tudíž i člověka rozděliti tyto kategorie, je po mém soudu nemožné, neboť jsem nalezl jakoby druhou vlast.“ Jevgenij Čirikov…

15. 11. 2017 49. literární večer Slova mají křídla

49. literární večer Slova mají křídla

Srdečně zveme na další z cyklu literárních večerů Slova maji křídla. Hosty Dušana Spáčila a Lubora Falteiska budou prozaička Alena Mornštajnová, herec a literát Miroslav Kovářík, básník a písničkář Petr Linhart.  PLAKÁT 

7. 10. 2017 – 5. 11. 2017 XV. Trienále českého ex libris

XV. Trienále českého ex libris

Výstava trienální kolekce vybraná odbornou porotou bude představena veřejnosti ve výstavní síni Divadla Karla Pippicha v Chrudimi a následně reprízována v tuzemsku i v zahraničí. Současně s výstavou bude zahájen sjezd Spolku sběratelů a přátel ex libris.  Doprovodný program:  Komentovaná prohlídka s Barborou Vláškovou a workshop výroby ex libris s Ivo Křenem Od 9.00  do 14.00 hodin…

7. 12. 2017 Adventní a vánoční písně v barokních Čechách

Adventní a vánoční písně v barokních Čechách

Druhý koncert v rámci doprovodného programu výstavy Grafický kalendář 2018: Mé hrady spatřené... Program: Enrico Radesca di Foggia, Francesco Turini, Karel Václav Rovenský, Adam Michna z Otradovic Interpreti: Přemysl Vacek – arciloutna, Michaela Syrová – zpěv POZVÁNKA

28. 11. 2017 Doteky světové literatury – Oleh Kocarev

Doteky světové literatury – Oleh Kocarev

Čtení ukrajinského spisovatele Oleha Kocareva se uskuteční v rámci cyklu literárních večerů Doteky světové literatury v úterý 28. 11. 2017 v 19.00 v Malé vile PNP.  Oleh Kocarev se narodil v Charkově na Ukrajině roku 1981. Píše především poezii, pro niž je příznačný metaforický volný verš a silný příběh. Za své básně na Ukrajině získal řadu ocenění. Napsal také krátkou absurdní prózu…

10. 6. 2017

Pražská muzejní noc

Již tradičně patří druhá červnová sobota v Praze muzeím a galeriím. Letošní Pražská muzejní noc nabídne 49 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 78 objektech, zajímavý program a jedinečnou atmosféru. Památník národního písemnictví se zapojí programem v letohrádku Hvězda a v Malé vile PNP.  Malá vila PNP: Výstava Nejkrásnějších českých knih roku 2016 Nestihli jste výstavu v…

30. 6. 2017 – 29. 10. 2017 Zdeněk Burian a jeho svět / Pod dobrodružnou vlajkou

Zdeněk Burian a jeho svět / Pod dobrodružnou vlajkou

Výstava k 25. výročí otevření Muzea Zdeňka Buriana ve Štramberku a k 110. výročí narození Jaroslava Foglara představuje výběr ze sbírek Památníku národního písemnictví a od soukromých sběratelů. Více informací na webu muzea: www.zdenekburian.cz 

8. 9. 2017 – 29. 10. 2017 Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda

Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda

Letohrádek Hvězda, renesanční perlu střední Evropy, si nechal podle svého návrhu postavit arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský, místodržící v Českých zemích (1547–1567). Námětem výstavy je sama stavba letohrádku, jeho architektonická historie, štuková výzdoba a umělecké vzory. Výstavou si připomínáme dvě kulatá výročí, která v souvislosti s osobností habsburského arcivévody připadají na letošní rok.…

17. 10. 2017 Výtvarné umění ruské emigrace 17/10

Výtvarné umění ruské emigrace 17/10

Přednáška s promítaním historičky umění Julie Jančárkové ze Slovanského ústavu Akademie věd ČR je součástí doprovodného programu výstavy Zkušenost exilu.   Po revoluci v Rusku v r. 1917 a po porážce bílého hnutí mnoho příslušníků ruské inteligence opustilo vlast. Významnými evropskými centry ruského exilu se staly Bělehrad, Sofie, Varšava, Řím, Brusel, Praha, Berlín a největší středisko…

12. 10. 2017 Slova mají křídla... Petr Bezruč 12/10

Slova mají křídla... Petr Bezruč 12/10

Památník národního písemnictví ve spolupráci se spolkem Slova mají křídla připravují literární pořad u příležitosti 150. výročí narození Petra Bezruče, kterým připomene dědictví tohoto významného slezského básníka. Zvláštním hostem pořadu bude zpěvák Jaromír Nohavica, který je znám svými sympatiemi k Bezručově poezii a také mnoho jeho básní zhudebnil. 

24. 10. 2017 Komentovaná prohlídka výstavy Zkušenost exilu (CZ)

Komentovaná prohlídka výstavy Zkušenost exilu (CZ)

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Zkušenost exilu. Osudy exulantů z bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu v českém jazyce. Rezervace není nutná. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu. 

24. 10. 2017 Doteky světové literatury s Michaelem O´Loughlinem 24/10

Doteky světové literatury s Michaelem O´Loughlinem 24/10

Další literární večer ve spolupráci s Praha město literatury se uskuteční s irským spisovatelem Michaelem O’Loughlinem. Michael O‘Loughlin publikoval svou první sbírku poezie v roce 1980 a od té doby vydal dalších pět sbírek. Napsal také scénáře pro tři celovečerní filmy. Dále vydává povídky, eseje a recenze a přeložil více než sto publikací z holandštiny, francouzštiny a španělštiny. Žil v mnoha…

29. 10. 2017 Slavnostní uzavření výstavy Zkušenost exilu 29/10

Slavnostní uzavření výstavy Zkušenost exilu 29/10

Slavnostní uzavření výstavy Zkušenost exilu a vyhlášení výsledků literární soutěže Inspirace odlišností: moje setkání s jinou kulturou. 

19. 10. 2017 Prezentace publikace Miloš Sládek: Slovo ze srdce jejich... 19/10

Prezentace publikace Miloš Sládek: Slovo ze srdce jejich... 19/10

Srdečně zveme na slavnostní představení knihy Miloše Sládka Slovo ze srdce jejich aneb Nedělní kázání v pobělohorských bohemikálních postilách a tradiční perikopní systém, která se koná ve čtvrtek 19. října od 17.00 hod. v Sále B. Němcové v sídle Památníku národního písemnictví na Strahovském nádvoří 1, Praha 1 – Hradčany. Během večera zazní mimo jiné ukázky z dobových nedělních kázání. Hudbou z…

12. 10. 2017 Komentovaná prohlídka výstavy Ferdinand II. Tyrolský 12/10

Komentovaná prohlídka výstavy Ferdinand II. Tyrolský 12/10

Komentovaná prohlídka výstavy "Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda" s její hlavní autorkou a kurátorkou, historičkou umění, odbornicí na malířství a historické zahrady 16. – 17. století, Mgr. Sylvou Dobalovou, Ph.D. z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.   

12. 10. 2017 Běloruská emigrace v meziválečném Československu 12/10

Běloruská emigrace v meziválečném Československu 12/10

Křest publikace nakladatelství Karolinum D. Kolenovská – M. Plavec: Běloruská emigrace v meziválečném Československu. Studie a dokumenty. Sociopolitický aspekt. Prezentace je součástí doprovodného programu výstavy Zkušenost exilu.  Publikace připomíná složitou minulost současné běloruské menšiny na českém území. Sleduje působení běloruské emigrace v meziválečném Československu a zjišťuje…

9. 10. 2017 Roses / Dakh Daughters Band 9/10

Roses / Dakh Daughters Band 9/10

V rámci mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu, který je partnerem doprovodného programu výstavy Zkušenost exilu, zde bude hostovat uskupení sedmi ukrajinských umělkyň Dakh Daughters Band, jeden z hlavních symbolů boje za demokracii na Ukrajině. Ve své kabaretně pojaté performance Roses mísí prvky punku, rocku, rapu a ukrajinského folklóru. 

28. 6. 2017 Znáte Rychlé šípy?

Znáte Rychlé šípy?

Pořadem ke 110. výročí narození Jaroslava Foglara (Jestřába) provázejí dva bývalí členové Dvojky Jaroslav Čvančara (oddílovým jménem Jáček) a Michal Beránek (oddílovým jménem Michal). Odborná spolupráce za PNP a koncepce výstavy: Dorota Lábusová.  POZVÁNKA  

3. 2. 2017 – 5. 3. 2017 Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel – Čech – Středoevropan

Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel – Čech – Středoevropan

Výstava prezentuje život a dílo patrně nejznámějšího a nejoblíbenějšího českého prozaika 20. století Bohumila Hrabala jak ve víceméně tradiční, přinejmenším domácímu publiku známé podobě (Hrabal jako svérázná osobnost, jeho spolupráce s filmem, dílo oslovující široké čtenářské vrstvy), tak i v souvislostech, s nimiž je dosud obeznámena pouze odborná veřejnost. Koncepce výstavy je založena na…

7. 10. 2017 Komentovaná prohlídka výstavy Zkušenost exilu (RU)

Komentovaná prohlídka výstavy Zkušenost exilu (RU)

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Zkušenost exilu. Osudy exulantů z bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu v ruském jazyce. Rezervace není nutná. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu.  Экскурсиа по выставке с куратором. Вход по билетам. 

5. 10. 2017 Komentovaná prohlídka výstavy Zkušenost exilu (ENG)

Komentovaná prohlídka výstavy Zkušenost exilu (ENG)

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Zkušenost exilu. Osudy exulantů z bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu v anglickém jazyce. Rezervace není nutná. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu.  We kindly invite you to the guided tour through the exhibition with commentary by curator. Addmision with valid ticket. 

30. 9. 2017 Po stopách ruské exilové komunity v Dejvicích a Bubenči 30/9

Po stopách ruské exilové komunity v Dejvicích a Bubenči 30/9

Tematická vycházka s Jakubem Hauserem, autorem a kurátorem výstavy Zkušenost exilu. Osudy exulantů z bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu. Pražské čtvrti Dejvice a Bubeneč byly vedle Vinohrad a Strašnic místem, kam se soustředila početná komunita ruské emigrace a v rámci nové výstavby v meziválečném období zde vznikly i tři družstevní domy vystavěné ruskými exulanty. Prvním…

27. 9. 2017 Komentovaná prohlídka výstavy Zkušenost exilu (CZ)

Komentovaná prohlídka výstavy Zkušenost exilu (CZ)

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Zkušenost exilu. Osudy exulantů z bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu v českém jazyce. Výstavou provede její autorka a hlavní kurátorka Michaela Kuthanová. Rezervace není nutná. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu. 

23. 9. 2017 Olšany – nekropole ruské emigrace 23/9/17

Olšany – nekropole ruské emigrace 23/9/17

Tematická vycházka s Anastázii Kopřivovou, historičkou a spoluautorkou výstavy Zkušenost exilu. Osudy exulantů z bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu, a též dcerou ruských emigrantů.  V českém jazyce, vstup zdarma. 

21. 9. 2017 Slova mají křídla s Ivanem Havlem a Janem Lukešem 21/9/17

Slova mají křídla s Ivanem Havlem a Janem Lukešem 21/9/17

Další literární večer z oblíbeného cyklu Slova mají křídla se uskuteční ve čtvrtek 21. září ve vile Památníku národního písemnictví v Pelléově ulici (nejbližší stanice metra Hradčanská). Hosty večera budou: literární, filmový a televizní publicista České televize Jan Lukeš a vědec Ivan M. Havel.  Pořadem provázejí Lubor Falteisek a Dušan Spáčil. Svými pesničkami večer obohatí Mirek Paleček.  

20. 4. 2017 – 28. 5. 2017 Nejkrásnější české knihy roku 2016

Nejkrásnější české knihy roku 2016

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku oceňuje vynikající grafické a polygrafické zpracování knih vydaných a vytištěných v České republice vždy v uplynulém kalendářním roce. Výstava v letohrádku Hvězda představí publikace roku 2016, které byly oceněny odbornou porotou nebo se staly součástí užšího výběru. Návštěvníci zde zároveň uvidí výběr Nejkrásnějších knih světa 2015. Pozvánka na ceremoniál…

9. 6. 2017 – 31. 7. 2017 Slabikáře z celého světa

Slabikáře z celého světa

Výstava ze sbírky prof. Josefa Kubálka je připravená ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví – knihovna PNP přispěla zápůjčkou 105 slabikářů.  Více informací na webu Muzea klasického knihařství: www.rajman.cz Fotografie z vernisáže výstavy na FB stránce MKH. 

24. 5. 2017 Slova mají křídla 24. 5. 2017

Slova mají křídla 24. 5. 2017

Další literární večer z oblíbeného cyklu Slova mají křídla se uskuteční ve středu 24. května ve vile Památníku národního písemnictví v Pelléově ulici (nejbližší stanice metra Hradčanská). Zatím napovíme prvního účastníka - bude to překladatelka z čínštiny paní Zuzana Li. Její poslední překlad Manžela jsem nezabila od Liou Čen-jüna, vydal Odeon. Hlavní postavou humorně depresivního románu je…

14. 9. 2017 Dům ruského exilu A. Solženicyna v Moskvě

Dům ruského exilu A. Solženicyna v Moskvě

Beseda s promítáním dokumentárních filmů a hudebním doprovodem je součástí doprovodného programu výstavy Zkušenost exilu. 

29. 6. 2017 – 6. 8. 2017 KNIHA prostor pro grafiku/GRAFIKA inspirace pro knihu

KNIHA prostor pro grafiku/GRAFIKA inspirace pro knihu

Záměrem výstavy, která je rozšířenou verzí nedávno realizované výstavy v Galerii HOLLAR, je ukázat vzájemný vztah mezi knihou a volným grafickým uměním, ale také upozornit na jejich oboustrannou inspiraci. Nejde o běžnou tištěnou knihu, pozornost je věnována autorskému a bibliofilskému pojetí knihy, konkrétně takovému, ve kterém jsou využity buď tradiční a nebo moderní grafické technologie a…

13. 5. 2017 Nakresli si nejkrásnější ilustraci!

Nakresli si nejkrásnější ilustraci!

Povídání o Nejkrásnějších (nejen dětských) českých knihách roku 2016 s dílnou ilustrace. Lektoři ukážou dětem oceněné knihy z posledních ročníků a pomohou jim nakreslit si vlastní obrázek k vybrané knize.

3. 6. 2017 – 3. 9. 2017 Z Váchalova rodinného alba

Z Váchalova rodinného alba

Josef Váchal velkou část svého života fotografoval. U snímků vidíme jak snahu o uměleckou fotografii, případně o zaznamenání motivu pro budoucí výtvarné dílo, tak pouhé dokumentování určitých osob, míst či situací. Váchal zároveň pracoval s fotografií jako s výtvarným prostředkem, ať se to týkalo úpravy snímků kresbou nebo jinou technikou, použití víceexpozice či zapojení fotografie do koláží a…

17. 5. 2017 – 27. 8. 2017 Lis tří bratří

Lis tří bratří

Výstava o tiskařském a uměleckém rodu Vokolkových. Bratři Vlastimil, Vojmír a Vladimír patřili k české umělecké avantgardě 30. let 20. století. Umělecké rehabilitace se jim po letech zákazů a zapomnění dostává až v posledních letech. V přednáškovém sále muzea připomeneme historii tiskárny, osobnost otce i bratrů a dalších členů rodiny, představíme i tisky z bibliofilských edicí, fotografie,…

20. 7. 2017 Slova mají křídla / Josef Kainar 100

Slova mají křídla / Josef Kainar 100

Srdečně zveme na 46. literární večer Slova mají křídla... tentokrát na téma Josef Kainar 100, který se uskuteční ve čtvrtek 20. července 2017 v 19.00 hod. v Malé vile PNP. Hosty moderátorského dua Falteisek – Spáčil budou Libor Kalina, vedoucí Památníku písemnictví na Moravě a Michal Prokop, zpěvák, moderátor a bývalý politik.   

29. 8. 2017 Doteky světové literatury s Juanem Pablem Bertazzou

Doteky světové literatury s Juanem Pablem Bertazzou

Argentinský spisovatel Juan Pablo Bertazza je dalším rezidentem projektu Praha město literatury. V úterý 29. srpna v 19.00 v Malé vile PNP bude mluvit o své tvorbě a přečte ukázky ze svého nového románu, který píše zde v Praze. Ukázky budou čteny jak ve španělském originále, tak v překladech v češtině. Pořad je z cyklu autorských čtení zahraničních rezidentů s názvem Doteky světové literatury a…

6. 4. 2017 – 31. 8. 2017 České avantgardní knižní umění. Vloemansova sbírka.

České avantgardní knižní umění. Vloemansova sbírka.

Nizozemský antikvář John Vloemans již od 70. let 20. století vytvářel svou sbírku československých avantgardních publikací z období první republiky. V průběhu let se mu podařilo vytvořit kolekci více než 400 titulů. Stal se tak jedním z obchodníků s nejhlubšími znalostmi o československé avantgardě a jeho sbírka obsahovala knihy, na kterých se podílely takové osobnosti jako Karel Teige, Josef…

4. 5. 2017 Tlumočená komentovaná prohlídka výstavy

Tlumočená komentovaná prohlídka výstavy

Kurátorka výstavy KNIHA, prostor pro grafiku, GRAFIKA, inspirace pro knihu, PhDr. Vilma Hubáčková představí díla sedmi současných českých grafiků Františka Hodonského, Květy Pacovské, Miloslava Polcara, Lenky Vilhelmové, Mikoláše Axmanna, Petra Nikla a Šimona Brejchy. Záměrem je ukázat vztah mezi knihou a volným grafickým uměním a upozornit na to, jak se vzájemně inspirují. Komentovanou prohlídku…

26. 4. 2017 – 21. 5. 2017 Kniha prostor pro grafiku – grafika inspirace pro knihu

Kniha prostor pro grafiku – grafika inspirace pro knihu

Záměrem výstavy je ukázat vzájemný vztah mezi knihou a volným grafickým uměním, ale také upozornit na jejich oboustrannou inspiraci. Nejde o běžnou tištěnou knihu, pozornost je věnována autorskému a bibliofilskému pojetí knihy, konkrétně takovému, ve kterém jsou využity buď tradiční nebo moderní grafické technologie a individuální tvůrčí přístup každého autora. Vystaveny budou autorské knihy,…

8. 4. 2017 – 4. 6. 2017 Josef Váchal – Kdo kněhoznačky pilně sbírá…

Josef Váchal – Kdo kněhoznačky pilně sbírá…

Osobnosti a tvorbě Josefa Váchala se za poslední léta dostává jistě zaslouženého zájmu. Stále trochu stranou, avšak s jeho dílem neoddělitelně srostlá, stojí družina jeho knižních značek – exlibris – tedy kněhoznaček či, jak je zval nelichotivě sám autor, voplesků. Zhotovoval je zprvu na zakázku pro své přátele a příznivce, následně i pro bibliofily a sběratele. Vždy jsou nezaměnitelně osobité…

16. 9. 2017 Komentovaná prohlídka výstavy Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda

Komentovaná prohlídka výstavy Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda

Komentovaná prohlídka výstavy "Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda" s jejím autorem a kurátorem, odborníkem na umění a architekturu 16. – 18. století PhDr. Ivanem P. Muchkou z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.   

20. 6. 2017 DOTEKY SVĚTOVÉ LITERATURY S JOSÉ LUISEM PEIXOTEM

DOTEKY SVĚTOVÉ LITERATURY S JOSÉ LUISEM PEIXOTEM

Hostem dalšího z literárních pořadů se zahraničnými literáty – rezidenty rezidenčního programu projektu Praha, město literatury, bude portugalský spisovatel José Luis Peixoto.   José Luís Peixoto (1974 v Galveias, v Portugalsku) studoval německý a anglický jazyk a literaturu. Jeho první román byl publikován před šestnácti lety. Ten samý román byl oceněn literární cenou José Saramago, která je…

28. 4. 2017 – 4. 6. 2017 Osudy 50. let – Proces se „Zelenou internacionálou“

Osudy 50. let – Proces se „Zelenou internacionálou“

Výstava s názvem Osudy 50. let – Proces se „Zelenou internacionálou“ přiblíží mašinerii politických procesů, ve které uvázla i řada osobností z Jičínska. Návštěvníci budou moci sledovat osudy tří spisovatelů, kteří byli odsouzeni v tzv. politickém procesu se Zelenou internacionálou na počátku 50. let 20. století. Nová výstava je věnována vykonstruovanému politickému procesu s katolicky…

13. 5. 2017 – 14. 5. 2017 Open House 2017 v Malé vile PNP

Open House 2017 v Malé vile PNP

V Malé vile Památníku národního písemnictví se můžete těšit na vyprávění o literatuře, literátech a s literáty. Společně se spolkem Storytelling jsme pro vás připravili příběhy, které vás přenesou do hravé doby poetismu, železných padesátých let, osamělého exilu nebo na loď psích pirátů. Vyprávění bude probíhat vždy od 11, 13, 15 a 17 hodin. V mezičase si můžete prohlédnout pracovnu Ladislava…

17. 1. 2017 Koncert ze skladeb J. Kvapila, V. Nováka, G. Fauré a B. Bartóka

Koncert ze skladeb J. Kvapila, V. Nováka, G. Fauré a B. Bartóka

Novoroční koncert v rámci doprovodného programu výstavy Grafický kalendář 2017 "12 podob vody". Skladby J. Kvapila, V. Nováka, G. Fauré a B. Bartóka Pavla Roubíčková-Franců – housle, Michaela Syrová – zpěv, Božena Englerová – klavír  Úvodní slovo: Pavel Piekar

27. 3. 2017 – 4. 6. 2017 Vojmír Vokolek – Mizející poselství

Vojmír Vokolek – Mizející poselství

Výstava připomene a s odstupem patnácti let po úmrtí komplexně reflektuje nadčasovost a mnohotvárnost tvorby jedné z nejvýraznějších poválečných regionálních osobností Pardubicka, malíře, sochaře, grafika, ilustrátora a básníka Vojmíra Vokolka (1910 – 2001). Retrospektivní výstava sleduje všechna autorova klíčová tvůrčí období v dobových souvislostech. Připomenuta bude raná Vokolkova meziválečná…

22. 3. 2017 Slova mají křídla

Slova mají křídla

Na literárním večeru Slova mají křídla vystoupí 22. března od 19 hodin v Malé vile PNP hudebník, básník a publicista Jan Burian, který posluchače potěší svými humornými písničkami za doprovodu piána. Na posluchače se těší i dva další literární hosté: Steve Fischer a Iva Procházková. 42. večer cyklu Slova mají křídla připravili a uvádějí Lubor Falteisek a Dušan Spáčil. 

16. 2. 2017 Kurátorská prohlídka výstavy

Kurátorská prohlídka výstavy

Prohlídka výstavy Kdo jsem. Bohumil Hrabal. Spisovatel – Čech – Středoevropan. s kurátorem PhDr. Tomášem Pavlíčkem. 

25. 4. 2017 Doteky světové literatury s Nives Vidrih

Doteky světové literatury s Nives Vidrih

Pravidelný a oblíbený cyklus pořadů s názvem Doteky světové literatury, který pořádá projekt Praha, město literatury ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, představí jako druhou rezidentku letošního roku slovinskou překladatelku Nives Vidrih. Nives Vidrih je spisovatelka a překladatelka české literatury. Vydala dosud 58 knižních překladů české beletrie (např. Hrabal, Škvorecký, Topol,…

11. 4. 2017 ŽIVOT A DÍLO BOŽENY JELÍNKOVÉ JIRÁSKOVÉ: inspirační zdroje v Praze a Paříži

ŽIVOT A DÍLO BOŽENY JELÍNKOVÉ JIRÁSKOVÉ: inspirační zdroje v Praze a Paříži

Společnost Aloise Jiráska si vás dovoluje pozvat na přednášku PhDr. Barbory Půtové, Ph.D. et Ph.D. ŽIVOT A DÍLO BOŽENY JELÍNKOVÉ JIRÁSKOVÉ: inspirační zdroje v Praze a Paříži, která se koná v úterý 11. dubna 2017 od 16.30 hodin v sále Boženy Němcové Památníku národního písemnictví, Strahovské nádvoří 1, Praha 1 – Hradčany. Památník národního písemnictví je spolupořadatelem.

18. 5. 2017 Mezinárodní den muzeí 2017 v letohrádku Hvězda

Mezinárodní den muzeí 2017 v letohrádku Hvězda

Dne 18. května probíhá Mezinárodní den muzeí, kterého se Památník národního písemnictví již tradičně účastní. Letošní téma zní „Jak sdělit nevyslovitelné? Muzea a tragické dějiny 20. století“. Kromě volného vstupu do letohrádku Hvězda a na výstavu Nejkrásnějších českých knih roku 2016 je možné využít nabídky přednášek z tematických okruhů:  dějiny ničení knih,  připomínky válek a totalit…

15. 3. 2017 – 7. 5. 2017 Josef Lada v Domě umění v Opavě

Josef Lada v Domě umění v Opavě

Výstavu Josef Lada pořádá Opavská kulturní organizace ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Vystavená díla zapůjčila také Galerie středočeského kraje – GASK, Moravská Galerie v Brně, Galerie Zdeněk Sklenář a Galerie výtvarného umění v Ostravě. V letošním roce uplyne 130 let od narození a zároveň 60 let od smrti Josefa Lady, českého malíře, ilustrátora, scénografa a spisovatele. Dům…

21. 2. 2017 Doteky světové literatury s Jamesem Hopkinem

Doteky světové literatury s Jamesem Hopkinem

Projekt Praha město literatury pořádá ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví pravidelný cyklus pořadů s názvem Doteky světové literatury. Každé dva měsíce představí zahraničního rezidenta – spisovatele či překladatele – a jeho dílo. Prvním hostem letošního roku se stal britský spisovatel James Hopkin. Únorové Doteky světové literatury se konají v úterý 21. února od 19 hodin v Malé vile…

14. 2. 2017 – 2. 4. 2017 Karel Hlaváček – JSOU OHNĚ MARNY – kresby a rukopisy

Karel Hlaváček – JSOU OHNĚ MARNY – kresby a rukopisy

Výstava básníka spjatého s českým symbolismem, zakladatele obce sokolské, patřícího neodmyslitelně k dekadentům Moderní revue, tvůrce reflektujícího tehdejší  umění , vyznavače verlainovské písně, milujícího anticky souměrnou  krásu těla, stejně tak jako maje ve vědomí strašlivě rozpadající se svět, všech konců století, kolem kterých krouží slovo chilia – a jehož život na tomto světě byl…

3. 10. 2016 – 12. 3. 2017  „Pojď, milý můj...“ Ilustrace k Písni písní

„Pojď, milý můj...“ Ilustrace k Písni písní

V Galerii Roberta Guttmana (Židovské muzeum v Praze) právě probíhá výstava s názvem „Pojď, milý můj…“ Ilustrace k Písni písní uspořádaná ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Expozice přibližuje historický vývoj starodávného textu i jeho různé způsoby interpretace. Stěžejní část výstavy tvoří novodobé ilustrace Písně písní od různých autorů. Ze sbírky PNP byl zapůjčen výjimečný soubor…

11. 10. 2016 – 8. 1. 2017 KRONIKÁŘ NOVÝCH ČASŮ. MALÍŘ A KRESLÍŘ HUGO BOETTINGER (1880–1934)

KRONIKÁŘ NOVÝCH ČASŮ. MALÍŘ A KRESLÍŘ HUGO BOETTINGER (1880–1934)

Výstava díla Huga Boettingera, syna plzeňského fotografa Josef Böttingera, který byl vyhledávaným portrétistou vyšších vrstev, tvůrcem křehkých dívčích aktů a zároveň autorem humoristických kreseb. Jeho portrétní kresby byly výjimečně populární a během jeho života mnohokrát vystavovány a publikovány. Výstava byla připravena ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Památníkem národního…

13. 10. 2016 – 12. 2. 2017 Lekce z karikatury – kubismus

Lekce z karikatury – kubismus

Uměleckoprůmyslové museum v Praze představuje ve spolupráci s PNP a s Ústavem dějin umění AV ČR unikátní kubistické karikatury. Výstava s názvem Lekce z karikatury – kubismus probíhá v pražském Domě U Černé Matky Boží od 13. října 2016 do 12. února 2017. Prostřednictvím českého materiálu ukazuje, jak humorističtí a satiričtí kreslíři reagovali na skutečná i fiktivní kubistická díla a jakým…