27. 3. 2021

150 let od narození spisovatele Heinricha Manna

Německý spisovatel a dramatik, který v roce 1936 získal československé občanství, se narodil přesně před 150 lety.

Heinrich Mann se nejprve učil knihkupcem v Drážďanech, pak navštěvoval univerzitní přednášky v Berlíně a v Mnichově, ale to již začal přispívat do různých časopisů a stával se známým spisovatelem a dramatikem. Do roku 1898 žil s bratrem Thomasem Mannem v Itálii, potom v Mnichově. V roce 1914 se oženil s Češkou Marií (neboli Mimi) Kahnovou z Prahy, spolu měli dceru Leonii. Heinrichovo jméno figurovalo na seznamu zakázaných autorů, od Hitlerova nástupu k moci byl nucen žít mimo Německo. V roce 1936 získali oba bratři Mannové československé občanství s domovským právem (jehož udělení bylo v té době podmínkou pro získání státního občanství) ve východočeském Proseči – přestože tam nikdy nežili.

Z rozsáhlého díla Heinricha Manna vynikají romány a dramata, psal ale i novely, eseje a cestopisné črty. Do češtiny byla přeložena většina jeho prací. V Literárním archivu Památníku národního písemnictví se nachází část osobního archivního fondu Heinricha Manna, z toho převážnou část získal PNP v pozůstalosti Ludvíka Aškenazyho, manžela dcery Leonie.

Při této příležitosti jsme uveřejnili fotogalerii s ukázkami z fondu Heinricha Manna, kterou najdete na Facebooku PNP.

Akademie umění v Berlíně, k níž náleží i Archiv Heinricha Manna, uspořádal k autorově výročí několik online akcí (pouze německy).
Virtuální výstavu, na které se podílel také PNP, najdete zde.
Záznam přednášky věnované HM je dostupný zde.

Foto:Heinrich Mann v PEN klubu v Praze, LA PNP, fond Otokar Fischer

 

 

antispam