2015 -- 2014 -- 2013 -- 2012 -- 2011 -- 2010 -- 2009 -- 2008 -- 2007 -- 2006 -- 2005 -- 2004


Nejkrásnější české knihy roku 2011

I. Vědecká a odborná literatura

  1. Loutka a moderna / Marie Jirásková, Pavel Jirásek/ PhDr. Martin Souček - Nakladatelství Arbor vitae
  2. Andy Warhol a Československo /Rudo Prekop, Michal Cihlář/ PhDr. Martin Souček - Nakladatelství Arbor vitae
  3. Pražské módní salóny / Eva Uchalová/ Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Arbor vitae
Užší výběr
  • Anežský klášter v Praze /Helena Soukupová/ Vyšehrad
  • Beyond everydayness /Igor Kovačevič, Jan.K.Rolník, Dana Sleichertová, Ondřej Svoboda, Kateřina Lopatová a kolektiv /Národní divadlo s Divadelním institutem ČR
  • František Bílek a kniha /Pavel Myslín/ PhDr. Martin Souček - Nakladatelství Arbor vitae
  • Konec avantgardy? /Hana Rousová ed./ PhDr. Martin Souček - Nakladatelství Arbor vitae
  • Loos - Plzeň - Souvislosti /Petr Domanický, Petr Jindra (eds.)/ Západočeská galerie v Plzni
  • Miroslav Melena - Scénograf a architekt /kolektiv autorů/ Institut umění - Divadelní ústav
  • Umění filmu /David Bordwell, Kristin Thompsonová /Akademie múzických umění v Praze
  • Zaniklý svět stříbrných pláten / M. Čvančara, J. Čvančara/ Academia

II. Krásná literatura

  1. Nejlepší české básně 2011 /Petr Král, Jan Štolba eds. / Host - vydavatelství
  2. Pěna dní, Podzim v Pekingu /Boris Vian/ Argo
  3. Bible svatá / Fortuna Libri
Užší výběr
  • Cesta k Wigan Oier, Deníky /George Orwell/ Argo
  • Velkého strážce pozdní sběr /Jiří Olič, Jaroslav Róna /Gallery
  • Černá svině křen/ Miloš Doležal / Luboš Drtina
  • Žlutí lvi /Petr Nikl/ Meander

III. Literatura pro děti a mládež

  1. Chodit po provaze je snadné /Ivan Wernisch/ Meander
  2. 12 nejmenších pohádek / Baobab
  3. Ráj na zemi. Romské pohádky /Gejza Demeter/ Nakladatelství Triáda
Užší výběr
  • Co si vyprávějí andělé /Pavel Brycz/ Mladá fronta
  • Historie Evropy. Obrazové putování/ Renáta Fučíková, Daniela Krolupperová/ Práh
  • Ještě jsme ve válce /sborník/ Argo
  • Pes Paličák /Daniel Pennac / Baobab
  • Ptačí sněm /Petr Sís /Nakladatelství Labyrint
  • Z domu a zahrady /Olga Černá/ Baobab
  • Živá voda /K. J. Erben/ Albatros

IV. Učebnice

  1. Komiksová etiketa / Ladislav Špaček, Lukáš urbánek/ Ladislav Špaček
  2. Ať se tužka zapotí/ Kubát & Dutková/ Martin Kubát
  3. Umím psát na cestách 1, 2 /Radana Lencová/ Nakladatelství Svět

V. Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace

  1. Cikáni /Josef Koudelka/ torst
  2. Kmeny /Vladimir 518, Karel Veselý/ Tomáš Souček/Yinachi/Bigg Boss
  3. Václav Boštík /Karel Srp/ Galerie Zdeněk Sklenář
Užší výběr
  • Bohuslav Reynek /Pavel Chalupa /PhDr. Martin Souček - Nakladatelství Arbor vitae
  • Jan Kotík /Iva Mladičová ed./ Národní galerie v Praze
  • Současná česká architektura a její téma /Petr Kratochvíl/ Paseka

VI. Katalogy

  1. Líšeňský profil /Kateřina Šedá/ Kateřina Šedá
  2. Ladislav Sutnar: Americké Venuše/ Iva Knobloch/ PhDr Martin Souček - Nakladatelství Arbor vitae
  3. Gabriel von Max /Aleš Filip, Roman Musil eds./ Západočeská galerie v Plzni
Užší výběr
  • Hi! Lo /Boris Ondreička/ tranzit.cz
  • Jan Hísek - Noční jezdec /Jan Hísek, Petr Nedoma, Otto M. Urban/ PhDr. Martin Souček - Nakladatelství Arbor vitae
  • Obrazy mysli, Mysl v obrazech /Ladislav Kesner, Coleen Schmitz/ Moravská galerie v Brně, Barrister and Principals
  • Pro tentokrát nesedat /Anežka Šimková/ Muzeum umění Olomouc
  • Starpoint /Marcel Fišer, Pavel Vančát/ PhDr. Martin Souček - Nakladatelství Arbor vitae

Cena Arna Sáňky

  1. Příručka pro přežití ve městě /Zuska Hustáková/ VŠUP v Praze
  2. Místo snů /Tereza Cerhová/ Fakulta umění a designu - Ústí na Labem
  3. Zamotaný příběh /Lewis Carrol/ Michaela Peterková Ústav umění a designu -Západočeská univerzita v Plzni
Užší výběr
  • Biblifuk /Magdalena Bořkovcová/ Ústav umění a designu - Západočeská univerzita v Plzni
  • Dědova vyprávění /Vladimír Šimůnek, Tereza Valášková/ Západočeská univerzita v Plzni
  • Typographaeum vivum /J. A. Komenský, Anna Pecháčková/ VOŠG
  • Podšité chvilky /Boris Vian, Michaela Bystroňová/VOŠG
  • Ezopovy bajky/Pavla Boháčová/ Západočeká univerzita v Plzni

Cena SČUG Hollar za ilustraci

  • Martina Nožičková (Ústav dějin umění a designu- Západočeská univerzita v Plzni)
    za knihu Poslední pokušení

Cena TypoDesignClubu za grafické zpracování

  • Štěpán Malovec
    za knihu Ladsilav Sutnar: Americké Venuše (Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Arbor vitae)

Cena Vojtěcha Preissiga

  • Anna Pleštilová (Anna Pleštilová)
    Za knihu Ovoce Čok

Cena svazu polygrafických podnikatelů

  1. Tiskárna T. A. Print, a. s.
    za knihu Jakub Špaňhel (PhDr. Martin Souček - nakladatelství Arbor vitae)
  2. Tiskárna Libertas, a. s.
    za knihu Encyklopedie energetiky (ČEZ)
  3. Tiskárny Havlíčkův Brod a. s.
    Za knihu Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha z Nakladatelství Lidové noviny

Strahovské nádvoří 1/132, 118 38 Praha 1, IČ: 00023311
e: post@pamatnik-np.cz, t: +420 220 516 695

Design, koncepce a zpracování - HMS Design & Qwerton Formica