2015 -- 2014 -- 2013 -- 2012 -- 2011 -- 2010 -- 2009 -- 2008 -- 2007 -- 2006 -- 2005 -- 2004


Nejkrásnější české knihy roku 2012

I. Vědecká a odborná literatura

  1. Neobyčejné přirozenosti /Zuzana Brychtová, Irena Hradecká/ Univerzita Palackého Olomouc
  2. BAM /kolektiv autorů/ Dům umění města Brna
  3. Přednášky pro studenty architektury /Herman Hertzberger/ MOX NOX
Užší výběr
  • Naprej ! /Rostislav Švácha a kolektiv/ Prostor - architektura a design
  • Škoda nevařit, Kuchařka /Martin Škoda/ Smart Press
  • Lesná - 50 let sídliště /Martin Maleček/ Obzor Lesná, občanské sdružení

II. Krásná literatura

  1. Black book /Tomáš Roubal, autorská kniha/ Galerie Ferdinanda Baumanna
  2. Hejno bez ptáků /Filip Doušek/ Toito
  3. Slečny /Barbora Baronová, Dita Pepe/ Lukáš Hvozdecký - wo-men
Užší výběr
  • Indiánská knížka /Alberto Vojtěch Frič - Rodolfo Ferreira Fric/ Titanic
  • Čas Utopie /Karel Steigerwald/ Ing. Tomáš Zerzaň
  • Union - Ideální stát /Jan Čumlivski/ Revolver Revue
  • Poesialita - aneb aby řeč nestála /Pavel Beneš/ Fakulta umění a designu UJEP Ústí nad Labem
  • Hovory k sobě /Marcus Aurelius/ Aulos

III. Literatura pro děti a mládež

  1. 12 hodin s Oskarem /Eva Maceková/ Baobab
  2. Říkání na přání /Pavlína Lörinczová/ Bylo nebylo
  3. Cirkus ulice /Dagmar Urbánková/ Baobab
Užší výběr
  • Nereptej a Breptej /Lucie Raškovová, autorská kniha/ Lucie Raškovová
  • Čertovo kopyto /kolektiv autorů/ Meander
  • Plechová Mína /Pavel Hrnčíř/ Meander
  • Jura a lama /Markéta Pilátová, Dora Dutková/ Le Press
  • Životní příběh mimina s velkou hlavou /Tereza Šedivá/ Argo
  • Velikonoční knížka /Tereza Říčanová/ Baobab

IV. Učebnice, didaktické pomůcky v tištěné podobě

  1. Rostlinopis /Jiří Dvořák/ Baobab
  2. Deník Jakuba S /Monika Sybolová/ Národní galerie v Praze
  3. Galerijní a muzejní edukace /M. Fulková, L. Hajdušková, V. Sehnalíková/ Vydavatelství UK PedF, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Užší výběr:
  • Vzkazy domů /Lucie Wittlichová (ed.)/ Labyrint ve spolupráci s Dny české státnosti
  • Putujeme za písmem /Radana Lencová/ nakladatelství Svět
  • Jak milovat díte /Janusz Korczak/ Eliška Kosová, Make*detail

V. Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace

  1. Město = Médium /Jan Matoušek, Vladimir 518, Markéta Vinglerová/ Bigg Boss
  2. Zdeněk Ziegler For Eyes Only /V. Hudečková, Zuzana Lednická/ Terra cultura
  3. Rytmus + Pohyb + Světlo /Alena Pomajzlová/ Arbor vitae
Užší výběr
  • Milan Grygar Light Sound Movement /Galerie Zdeněk Sklenář/
  • Brno Art Open 2011 - Sochy v ulicích /Karel Císař/ Dům umění města Brna
  • Obrazy z dějin českého loutkářství /kolektiv autorů/ Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
  • Podzemní práce /Viktor Karlík/ Revolver Revue

VI. Katalogy

  1. Karel Štědrý TUTU /Karel Štědrý, Martin Dostál, Jiří Přibáň/ Arbor vitae ve spolupráci s galerií 1. patro Praha
  2. 1912 - 100 let od otevření Obecního domu v Praze /kolektiv autorů/ Arbor vitae ve spolupráci s Obecním domem
  3. Zlínský salon mladých 2012 /Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně/
Užší výběr
  • Plzeň 2015 - manuál loga /P. Bosák, A. Macháček, R. Jansa, S. Bohner/
  • Husák trávu nekouřil /Karel Haloun, Jan Čumlivski/ Moravská galerie v Brně
  • Černá slunce. Odvrácená strana modernity /Karel Srp (ed.)/ Arbor vitae
  • F. Kupka. Cesta k Amorfě /Helena Musilová (ed.)/ Národní galerie v Praze

Studentské práce - Cena Arna Sáňky

  1. TOMÁŠ KOMPANÍK /Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně/ (Aha)
  2. RENATA HOVORKOVÁ /VŠUP v Praze/ (J. H. Krchovský)
  3. TOMÁŠ NEČAS (Tom Garcy) /VŠUP v Praze/ (7.zmen.se Kniha - Tom Garcy)
Užší výběr
  • PETR MAZOCH /VŠUP v Praze/ (Vladislav Vančura - Kosmas)
  • ALŽBĚTA PANOCHOVÁ /VOŠG/ (Mýty Lakotů)
  • ELMAR TAUSINGER /VOŠG/ (Dům o tisíci patrech)
  • JAKUB SPURNÝ /VŠUP/ (Louže)
  • PETR ČAJÁNEK /Ostravská univerzita v Ostravě/ (Egon Bondy)

Cena TypoDesignClubu

  • Aha /TOMÁŠ KOMPANÍK/ Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Cena SČUG HOLLAR

  • CHRUDOŠ VALOUŠEK za ilustraci titulu Hrábky Drábky Odpadky /Albatros Media/

Cena Vojtěcha Preissiga

  • DANIELA RENČOVÁ /Západoč. univerzita v Plzni/ za studentskou práci Oči vážky, Krůpěj rosy

Cena svazu polygrafických podnikatelů

  • 1. místo - tiskárně T. A. Print za titul:
    Ivan Pinkava. Remains /Ivan Pinkava, Petr Vaňous, PhDr. Martin Souček/ Nakladatelství Arbor vitae
  • 2. místo Tiskárnám Havlíčkův Brod za titul:
    Jaroslav Foglar - Jestřáb kronikářem /Petr Kotyk, Dorota Lábusová/ Labyrint v edici Gutenberg (ve spolupráci s PNP)
  • 3. místo CPI Moravia Pohořelice za titul:
    Knihy a typografie /Martin Pecina/ Host

Čestné uznání:

  • Tiskárně T. A. Print za největší počet přihlášených publikací vyrobených v nadstandardní kvalitě.

 

Strahovské nádvoří 1/132, 118 38 Praha 1, IČ: 00023311
e: post@pamatnik-np.cz, t: +420 220 516 695

Design, koncepce a zpracování - HMS Design & Qwerton Formica