2015 -- 2014 -- 2013 -- 2012 -- 2011 -- 2010 -- 2009 -- 2008 -- 2007 -- 2006 -- 2005 -- 2004

Nejkrásnější české knihy roku 2013

I. Vědecká a odborná literatura

  1. Vetřelci a volavky /Pavel Karous (ed.)/ Arbor vitae
  2. Proto /Petr Bosák, Robert Jansa/ Quick Brown Fox Jumps over the Lazy Dog
  3. Metrovagonmash /Jan Horčík/ BiggBoss
Užší výběr
  • Dodalovi /Eva Strusková/ Akademie múzických umění v Praze, Národní filmový archiv
  • Postkoloniální myšlení IV /více autorů/ tranzit.cz
  • Zlínská umprumka (1959–2011) /Lada Hubatová-Vacková, Martina Pachmanová, Jitka  Ressová (eds.)/ Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

II. Krásná literatura

  1. Hned vedle bílá barva mráčků /Hanuš Hachenburg/ Baobab
  2. Hovory z rezidence  Schlechtfreund /D. Baban, V. Mašek/ Karolina Voňková – nakladatelství Lipnik
  3. Čistka /Martin Kubát/ Fra
Užší výběr
  • Láska na cizím hrobě /Ludvík Němec/ Martin  Reiner – nakladatelství Druhé město
  • Papaver /Dora Dutková/ Argo
  • O rybářce a škodlivém moři /Anna Pleštilová/ Nakladatelství Bylo nebylo
  • Pozor, nebezpečí/ /Anna Pleštilová/ Anna Pleštilová
  • Případ na mostě /Nakladatelství Ve stráni/
  • Zánik městečka Olšiny /Jaroslav Havlíček /Jiří Šolc – Kodudek
  • 526 m nad mořem /Kateřina Černá/ Arbor vitae

III. Literatura pro děti a mládež

  1. Hlava v hlavě /David Böhm&Ondřej Buddeus/ Labyrint
  2. 12 malých hororů /kolektiv/ Baobab
  3. Chrudošův zvěřinec /Chrudoš Valoušek/ Baobab&GplusG
Užší výběr
  • Cirkus Abrafrk /Daniil Charms/ Argo
  • Dědeček /Tomáš Zahrádka/ Meander
  • Dětem! /David Drábek/ Filip Tomáš – Akropolis
  • Foukací povídky /Petr Nikl/ Meander
  • Kašpárek v rohlíku / Argo
  • Lumír včelaří /Aneta Františka Holasová/ Labyrint
  • O smutné továrně /Radovan Lipus/ Meander

IV. Učebnice, didaktické pomůcky v tištěné podobě

  1. My a jóga aneb klidná cesta k mateřství /Denisa Šedivá/ Denisa Šedivá
  2. FFFF Kupka /kolektiv autorů/ Národní galerie v Praze
  3. Divadelní tvorba ve specifických skupinách /Vladimír Novák (ed.)/ Nakladatelství AMU

V. Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace

  1. Prkýnka na maso jsme uřízli /Martina Overstreet, Michal Nanoru/ Yinachi
  2. Eva Fuka /Aleš Kisil/ Leica Gallery Prague
  3. Jiří Balcar (1929–1968) /Marie Klimešová, Jan Rous/ Arbor vitae
Užší výběr
  • Kmeny 0 /Vladimir 518 a kolektiv/ Yinachi
  • Ladislav Zívr /Jaromír Typlt/ Karel Kerlický – Kant
  • Navzájem /Barbora Klímová/ FaVU VUT v Brně + tranzit.cz
  • Radek Kratina /Hana Larvová/ Gallery
  • Tanec na dvojitém ledě /Jan Ságl/ Karel Kerlický – Kant

VI. Katalogy

  1. Guštar /Jiří Černický, Pavel Klusák/ DOX
  2. Petr Nikl – Hra o čas/ Petr Nikl, Radek Wohlmuth, Jiří Přibáň/ Arbor vitae
  3. Malich – Průvodce výstavou /Karel Srp, Tomáš Vlček, Petr Volf/ Galerie Zdeněk Sklenář
Užší výběr
  • Bedřichovský diář /Kateřina Šedá/ Kateřina Šedá a Moravská galerie v Brně
  • Magnus Magazín /kolektiv/ Yinachi
  • Karl May – J. R. Vilímek / Památník národního písemnictví, Národní muzeum
  • Katalog NČKR 2012 / Památník národního písemnictví
  • Katalog Start Up 2013  /Galerie hlavního města Prahy
  • Palmy na Vltavě /Tomáš Winter/ Arbor vitae
  • Start Point 2013 /Pavel Vančát, Ondřej Chrobák/ Arbor vitae
  • Václav Boštík /Martin Boštík, Stanislav Vosyka, Jaromír Zemina/ Arbor vitae
  • Vystrčený šrapnel uklidní pozorovatele /VŠUP, AMU, DAMU, FAMU, HAMU

Studentské práce – Cena Arna Sáňky

  1. PAVEL COUFALÍK /Zlín/ Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně 
  2. MARTIN PRUDIL /Systems/ Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze 
  3. Studenti Ateliéru grafického designu /More Work, sv. 1 a 2/ Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze 
Užší výběr
  • BRANNA Dorota /VŠUP/ Dobrodružné příběhy
  • HANAUER Matěj /VŠUP/ Visuality Symbolism Emotion in Weapons  
  • HOVORKOVÁ Renata /VŠUP/ Jak bude vypadat písmo?
  • KONVICA Jakub /Fakulta umění VUT Brno/ Diplomanti FAVU 2013
  • MALIUKEVICH Marharita /Západočeská univerzita v Plzni/ Adam a Napoleon
  • SPURNÝ Jakub /VŠUP/ Vzorník k iniciálové abecedě
  • ŠTYSOVÁ Anna /Fakulta výtvarných umění VUT Brno/ Diplomanti FAVU 2013

Cena TypoDesignClubu

  • PETR BOSÁK A ROBERT JANSA za vysokou úroveň prací zaslaných do soutěže 

Cena SČUG HOLLAR

  • ALŽBĚTA ZEMANOVÁ /Sůva/

Cena Vojtěcha Preissiga – Uděluje Spolek českých bibliofilů 

  • DNAKLADATELSTVÍ VE STRÁNI – ATELIER KRUPKA

    /Ambrose Bierce: Moxonův pán/

Cena svazu polygrafických podnikatelů

  • 1. místo tiskárně Libertas, a.s. za titul – Jiří Všetečka: Praha světlem tvořená (Jiří Všetečka)
  • 2. místo tiskárně T. A. Print, s.r.o, Praha za titul – Andrea Rousová: Petr Brandl – mistr barokní malby (Národní galerie v Praze)
  • 3. místo Tiskárně Helbich, a.s. za titul – Vojta Sláma: Colorjoy (Artishock)

Cena tvůrci do 30 let – Uděluje PNP a Uměleckoprůmyslové museum v Praze

  • ONDŘEJ BROM /X/ Ondřej Brom

 

Strahovské nádvoří 1/132, 118 38 Praha 1, IČ: 00023311
e: post@pamatnik-np.cz, t: +420 220 516 695

Design, koncepce a zpracování - HMS Design & Qwerton Formica